آموزش جوملا 4

شروع به کار با جوملا!

پنج شنبه, 04 شهریور 1400

معرفی

جوملا! یکی از محبوب ترین ، رایگان و سیستم های مدیریت محتوای منبع باز (CMS) است که برای انتشار محتوای وب در دسترس است. این کاربر پسند ، قابل توسعه ، چند زبانه ، در دسترس ، پاسخگو ، موتور جستجو و موارد دیگر است.

جوملا! نسخه 4

این سری مقالات جوملا را معرفی می کند! نسخه 4 برای افرادی که قبلاً از جوملا استفاده نکرده اند !. تمرکز اصلی آن عبارت است از:

 • کاربرانی که تجربه محاسبات محدودی دارند
 • کاربرانی که از جوملا استفاده می کنند! برای یک وب سایت کوچک (به عنوان مثال باشگاه ، انجمن ، کلیسا یا مشاغل کوچک) ، اگرچه جوملا! خود می تواند برای وب سایت های بسیار بزرگ و پیچیده استفاده شود.

درک جوملا!

اگر در تجسم نحوه جوملا مشکل دارید! کار می کند ، شاید برای شما مفید باشد که به جوملا فکر کنید! به عنوان یک سیستم عامل (OS) ، مانند Microsoft Windows ، Apple Mac OS یا Linux.

مهمترین شباهت این است که هم سیستم عامل شما و هم جوملا! در واقع برای استفاده مستقیم در نظر گرفته نشده است. شما باید برنامه های کاربردی را بر روی سیستم عامل خود (و برنامه های افزودنی برای جوملا!) نصب کنید تا بتوانید در واقع با کامپیوتر (و وب سایت خود) کار مفیدی انجام دهید. درست مانند سیستم عامل شما ، جوملا! دارای پسوندهای هسته ای کافی برای ایجاد یک وب سایت کاملاً کاربردی است.

شباهت ها و تفاوت های بیشتر را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

جدول مقایسه

جوملا! مفهوم مفهوم سیستم عامل
افزونه برنامه اضافه شده (مانند Word ، Chrome ، پخش کننده موسیقی ، Photoshop)
افزونه های اصلی برنامه های داخلی (به عنوان مثال دکمه شروع ، محافظ صفحه ، جستجوی فایل)
پایگاه داده سیستم فایل (یک نوع فایل)
سیستم فایل سیستم فایل (نوع دیگری از فایلها)
مشاهده یک صفحه استفاده از یک برنامه (اضافه شده یا داخلی)
به روز رسانی جوملا! نصب به روز رسانی برای سیستم عامل شما (وصله های امنیتی و رفع اشکال)
مهاجرت بین جوملا! نسخه ها نصب نسخه جدیدی از سیستم عامل خود ، به عنوان مثال انتقال از MS Windows 7 به MS Windows 10.

آنچه شما نیاز خواهید داشت

یک کپی نصب شده از جوملا!

برای برخی از قسمت های این آموزش ها باید از جوملا استفاده کنید! سایت اینترنتی. فقط می توانید مطالب را مطالعه کنید ، اما هیچ راهی برای یادگیری بهتر از انجام دادن وجود ندارد. در اینجا گزینه های موجود است.

 • کپی جوملا را نصب کنید! (با داده های نمونه) در رایانه خود. گاهی اوقات از این به عنوان نصب "localhost" یاد می شود. این گزینه خوبی برای مبتدیان است.
 • کپی جوملا را نصب کنید! (با داده های نمونه) در سرور میزبانی. گاهی اوقات به عنوان نصب "میزبان از راه دور" نامیده می شود. این یک گزینه خوب برای مبتدیان است.
  • نصب با داده های نمونه به شما امکان می دهد در جوملا کاوش کنید! قبل از اینکه سایتی را برای محتوای خود ایجاد کرده باشید.
 • از جوملا موجود استفاده کنید! وب سایت . اگر قصد دارید محتوا را به یک سایت موجود اضافه کنید و تجربه رایانه چندانی ندارید ، این گزینه خوبی نیست .

برای نصب جوملا چه باید کرد!

 • روی لپ تاپ یا دسکتاپ شخصی شما.یک پشته WAMP یا XAMP یا LAMP نصب کنید. به نظر می رسد دلهره آور است اما معمولاً بسیار آسان است و ممکن است قبلاً همراه با سیستم عامل شما نصب شده باشد. W مخفف Windows است ، X برای Mac OS X و L برای لینوکس ، نرم افزار سیستم عامل شما. A مخفف Apache ، نرم افزار وب سرور است. M مخفف MySQL (یا MariaDB) ، نرم افزار پایگاه داده است. P برای PHP ، یک زبان برنامه نویسی وب که به طور گسترده استفاده می شود. شما همچنین باید phpMyAdmin را برای ایجاد یک پایگاه داده و کاربر پایگاه داده نصب کنید.
  • بررسی کنید که آیا سیستم عامل شما پشته مناسب را ارائه می دهد یا خیر. اگر چنین است ، بررسی کنید که نصب شده است یا آن را نصب کنید. در غیر این صورت ، در وب سایت سایت بارگیری را جستجو کنید. همه این نرم افزار رایگان است! شما نیازی به پرداخت یا ارائه هرگونه اطلاعات شخصی ندارید. اگر گیر کرده اید ، XAMPP را امتحان کنید .
 • در رایانه یا سرویس میزبانی خود. جوملا را بارگیری و نصب کنید. ادامه مطلب ...

جایگزین، گزینه ها

 • از نصب نسخه ی نمایشی استفاده کنید . بسیاری از خدمات میزبانی یا سایت های نصب اسکریپت نسخه های "نمایشی" جوملا را ارائه می دهند! نصب و راه اندازی. شما حداقل قادر خواهید بود تغییراتی ایجاد کنید ، اما آنها دائمی نخواهند بود. "نصب نمایشی" در فواصل منظم به حالت نصب "تازه" بازگردانده می شود.
 • نصب و راه اندازی با یک کلیک . بسیاری از خدمات میزبانی برنامه های وب سایت محبوب را با یک کلیک نصب می کنند.

شروع شدن

چه چیزی انتظار می رود

جوملا! با استفاده از دستورالعمل های دقیق "در مورد اضافه کردن ، تغییر و دستکاری محتوا" معرفی می شود. در عین حال ، نکات کلی در مورد جوملا! ساخته شده اند که به منظور کمک به مردم برای یادگیری و انجام کارهای بیشتر است. همانطور که وظایف نیاز به دانش بیشتر دارند ، بنابراین دستورالعمل های کاربردی کمتری وجود دارد و اشاره های کلی تری به اسناد گسترده موجود برای جوملا وجود دارد!

موضوعات

این مجموعه به چند قسمت تقسیم شده است. هر مبحث بر مبنای موضوع قبلی ساخته خواهد شد. متناوبا ، می توانید مستقیماً به قسمتی بروید که حاوی اطلاعات مورد نیاز است.

یاد آوردن

وقتی از یک مبحث آموزشی به موضوع دیگر می روید ، اگر معنی اصطلاحات رایج را فراموش کرده اید ، همیشه می توانید به واژه نامه مراجعه کنید.

موضوعات

این موضوعات را باید عناصر اصلی سازنده جوملا در نظر گرفت! سایت اینترنتی. آنها به شما پایه ای می دهند که بر اساس آن بنا کنید.

مقالات

مقالات محتوای اصلی هر جوملا هستند! وب سایت قدرتمند همه باید اصول نحوه ویرایش و ایجاد آنها را بدانند. این آموزش به شما در درک عملکرد داخلی جوملا کمک می کند! مقالات و ادغام آنها در یک صفحه وب.

دسته بندی ها

هر قسمت از جوملا! وب سایت قدرتمند یا هر نوع وب سایت CMS به روشی برای نمایش و ذخیره منطقی محتوای خود نیاز دارد. روش معمول بر اساس دسته بندی ها و زیر شاخه ها است. جوملا! اجازه می دهد تا چندین روش برای نمایش و استفاده از محتواهای تحت دسته بندی کنترل شود. این بخش از آموزش شما را با کاربردهای جوملا آشنا می کند! دسته بندی ها.

منوها

هر وب سایت دارای نوعی سیستم ناوبری یا منو است. آنها می توانند از نظر سبک از وب سایت به وب دیگر متفاوت باشند ، اما همه آنها عملکرد یکسانی را انجام می دهند. آموزش منو نحوه کنترل محتوای منوها را توضیح می دهد.

ماژول ها

همانطور که قبلاً آموخته اید ، برنامه های افزودنی و افزونه های اصلی مانند یک برنامه رایانه ای هستند (به عنوان مثال Word ، Excel ، Photoshop ، محافظ صفحه نمایش ، جستجوی فایل). ماژول ها جوملا سبک هستند! برنامه های افزودنی صفحه نمایش یک ماژول توسط Template و Menu Core Extensions کنترل می شود. آنها معمولاً برای نمایش جعبه های اطلاعات در کنار ، بالا یا پایین مقالات استفاده می شوند. نمونه های رایج شامل فرم ورود و فرم جستجوی سایت است.

الگوها

قالب ها نحوه عملکرد جوملا را کنترل می کنند! وب سایت قدرتمند برای کاربران ظاهر می شود ، به ویژه طرح رنگ و طرح کلی مقالات ، ماژول ها و منوها صفحات. ممکن است بیش از یک الگو داشته باشید تا برخی از صفحات ظاهر متفاوتی به خود بگیرند.

خلاصه

پس از تکمیل تمام موضوعات آموزشی ، باید بتوانید یک وب سایت ساده ایجاد کنید.

جمع بندی همه چیز

 • قالب ها ظاهر یک جوملا را کنترل می کنند! سایت اینترنتی.
 • دسته ها یک سلسله مراتب سازمانی برای کنترل محتوای وب سایت ایجاد می کنند.
 • مقالات نوع اصلی محتوای وب سایت هستند.
 • منوها یک روش ناوبری برای استفاده یا مرور محتوای وب سایت (صفحات) ارائه می دهند.
 • ماژول ها وسیله ای برای ترکیب محتوای وب سایت (مقالات) با سایر اطلاعات ارائه می دهند.

ایجاد شده توسط

روح الله بلوردی
روح الله بلوردی

روح الله بلوردی هستم متولد 1357 ، فعالیت خود را در زمینه طراحی از دوره دبیرستان و با هنر نقاشی ، خوشنویسی و گرافیک شروع کردم بعد از آمدن به تهران در سال 76 و آشنایی با دوستان موسسه سبوح به گرافیک رایانه ای علاقه مند شدم و از سال 78 اولین آثار خود را با نرم افزار کورل فتو پینت و کورل دراو شروع کردم. در سال 96 در رشته گرافیک از دانشگاه علمی کاربردی بندرعباس فارغ التحصیل شده ام. هم اکنون به فعالیت در زمینه طراحی وب و طراحی فونت مشغول هستم.

اخبار